{phocagallery view=category|categoryid=44|limitstart=3|limitcount=5|pluginlink=1}

Niezwykle atrakcyjne wakacje spędziły dzieci Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Słunôszka” SP2 w Kartuzach na Litwie oraz Zespołu Tańca Ludowego „Perła” z Niemenczyna w Polsce. Było to możliwe dzięki nawiązaniu już w lutym tego roku współpracy dyrekcji obu szkół oraz intensywnej pracy instruktorów poszczególnych zespołów w organizowaniu pobytu na terenie Polski i Litwy.

Uczestnictwo dzieci w wyjeździe zagranicznym było nagrodą za systematyczne uczęszczanie na zajęcia taneczne przez cały rok. Już w czerwcu przyjęliśmy członków zespołu „Perła” wraz z instruktorami na terenie szkoły

zapewniając im zakwaterowanie, wyżywienie, atrakcyjny program pobytu oraz zwiedzania Trójmiasta i okolic Kaszub. Zespół „Słunôszka” oraz „Perła” wystąpiły w czerwcu podczas plenerowej imprezy „Truskawkobranie” na Złotej Górze. W czasie plenerowego spotkania integracyjnego na terenie szkolnym uczestnicy zespołów w obecności gości i rodziców zaprezentowali swój repertuar a także wspólnie biesiadowali przy ognisku, kiełbasce i kaszubskim cieście.

W okresie 18-24 sierpnia dzieci zespołu „Słunôszka” przebywały w Niemenczynie. Przyjaciele z Litwy - instruktorzy, a także dyrektor szkoły Tadeusz Grygorowicz przyjęli nas bardzo serdecznie.

Podczas pobytu mali artyści poznali ślady oraz fakty z życia wybitnych Polaków m.in. Józefa Piłsudskiego, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, wielu pochowanych na cmentarzu polskim na Rossie oraz Polaków zamordowanych w Glinciszkach. Zamek na wyspie w Trokach okazał się niebywałą atrakcją, gdyż na zamkowym dziedzińcu odbywały się pokazy walk rycerskich, rzemiosła i sztuki ludowej. Ciekawostką dla wszystkich okazał się geograficzny środek Europy, znajdujący się we wsi Purnuszki na Litwie.

Niezwykłym przeżyciem okazał się koncert po polskiej niedzielnej mszy św. W kościele w Niemenczynie. Polskie i kaszubskie pieśni zaprezentowane przez zespół „Słunôszka” pozwoliły obecnym powrócić wspomnieniami do ukochanej Polski. Atrakcyjne wyjazdy, zwiedzanie Wilna i okolic pozwoliły członkom zespołu „Słunôszka” poznać wiele ciekawych miejsc, a także zaprzyjaźnić się z Polakami na Litwie, gdzie patriotyzm nabiera szczególnego znaczenia. Była to prawdziwa lekcja historii.

Tak atrakcyjne zorganizowanie wymiany międzynarodowej było możliwe dzięki zabiegom dyrekcji szkoły, ofiarnej, bezinteresownej pracy instruktorów zespołu, dofinansowaniu żywienia dzieci z Litwy przez Urząd Miejski w Kartuzach oraz znaczącego dofinansowania wyjazdu naszych dzieci na Litwę przez Pomorski Urząd Marszałkowski. Za wsparcie cennej inicjatywy współpracy zagranicznej dyrekcja, nauczyciele, członkowie zespołu i rodzice składają serdecznie podziękowanie.

{phocagallery view=category|categoryid=42|limitstart=4|limitcount=5|pluginlink=1}

22 czerwca w szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2010/2011, a także pożegnanie uczniów klas VI, którzy od nowego roku szkolnego rozpoczną naukę w gimnazjum. Wszyscy uczniowie z dzisiejszym dniem rozpoczynają zasłużony wypoczynek, by we wrześniu pełni sił wrócić do szkoły.

Życzymy wszystkim udanych i pogodnych wakacji pełnych wrażeń!

{phocagallery view=category|categoryid=36|limitstart=0|limitcount=5|pluginlink=1}
Swego nie znacie, a cudze chwalicie. Klasy szóste oraz jedna z klas czwartych chcąc uniknąć takiego stwierdzenia, wybrały się pod opieką wychowawców w głąb Kaszub. Pierwszym punktem, zaplanowanej wycieczki były Zakłady Porcelany w Lubianie. Tam uczniowie zostali oprowadzeni po salach produkcyjnych, dzięki czemu mogli z bliska przyjrzeć się w jaki sposób powstaje porcelana (talerze, kubki itp.). Po chwilach pełnych udaliśmy się do miejsca, które przeniosło nas myślami w XVII w. Tym miejscem był dworek w Będominie, w którym urodził się znany Polak, późniejszy autor hymnu narodowego – Józef Wybicki. Atmosfera panująca w dworku, meble z tamtych czasów, wystrój wpłynęły na wyobraźnię naszych uczniów. To była wspaniała lekcja nie tylko historii, ale także szacunku dla pracy innych i poszerzania wiedzy ogólnej. Pełni uśmiechu, zadowolenia i drobnych upominków powróciliśmy do naszej szkoły, wiedząc jak właściwie brzmią słowa hymnu narodowego.
{phocagallery view=category|categoryid=41|limitstart=0|limitcount=5|pluginlink=1}

Już po raz kolejny spotkali się zawodnicy i zawodniczki na XII Otwartym Integracyjnym Turnieju Szachowym o „Puchar Stolema” zorganizowanym przez UKS MAT przy współudziale Szkoły Podstawowej Nr 2. Setka pasjonatów królewskiej gry walczyła w czterech grupach turniejowych:

OPEN A- zawodnicy o rankingu 1800 i więcej

OPEN B- zawodnicy o rankingu od 1100 do 1800

OPEN C- zawodnicy o rankingu 1000

OPEN D- zawodnicy urodzeni w 2003 r. i młodsi

Tempo gry ustalone w zależności od kategorii. We wszystkich turniejach uczestniczyli zawodnicy Kartuz, powiatu kartuskiego, trójmiasta, Słupska, całego województwa pomorskiego. Turniej był bardzo silnie obsadzony, grali tam zawodnicy z bardzo wysokimi rankingami. Wysoki poziom gry pozwolił w turnieju B dwóm zawodnikom uzyskać normę na wyższą kategorię, a turnieju C aż 13 zawodnikom.

 

Turniej A

I miejsce zajął Bugalski Michał

II miejsce zajął Dobrowolski Henryk

III miejsce zajął Tyda Krzysztof

 

Turniej B

Dziewczęta:

I miejsce Karczewska Julia

II miejsce Jellonek Matylda

Chłopcy:

I miejsce Sieniek Łukasz

II miejsce Kwidziński Jakub

III miejsce Cieliński Szymon

 

Turniej C

Dziewczęta:

I miejsce Frankowska Natalia

II miejsce Blok Agnieszka

III miejsce Rychert Sabina

Chłopcy:

I miejsce Duda Jan

II miejsce Zieliński Dawid

III miejsce Marszk Antoni

 

Turniej D

Dziewczęta:

I miejsce Marszk Agnieszka

II miejsce Fierka Agnieszka

III miejsce Lejkowska Izabela

Chłopcy:

I miejsce Ulatowski Michał

II miejsce Mazur Krzysztof

III miejsce Hinca Dawid

 

Turniej zakończono wręczeniem pucharów, dyplomów, nagród rzeczowych i finansowych. Organizator dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym prze realizacji tego zadania.

Panu Marszałkowi za patronat oraz nagrody rzeczowe, Urzędowi Gminy, Powiatowi Kartuskiemu za udzielenie wsparcia finansowego. Do zobaczenie na kolejnym cyklicznym turnieju „Siedmiu Gwiazd” w listopadzie.

Już po raz kolejny spotkali się zawodnicy i zawodniczki na XII Otwartym Integracyjnym Turnieju Szachowym o „Puchar Stolema” zorganizowanym przez UKS MAT przy współudziale Szkoły Podstawowej Nr 2 w salach szkoły.

Setka pasjonatów królewskiej gry walczyła w czterech grupach turniejowych:

OPEN A- zawodnicy o rankingu 1800 i więcej

OPEN B- zawodnicy o rankingu od 1100 do 1800

OPEN C- zawodnicy o rankingu 1000

OPEN D- zawodnicy urodzeni w 2003 r. i młodsi

Tempo gry ustalone w zależności od Kategorii Openu.

We wszystkich turniejach uczestniczyli zawodnicy Kartuz, powiatu kartuskiego, trójmiasta, Słupska, całego województwa pomorskiego.

Turniej był bardzo silnie obsadzony, grali tam zawodnicy z bardzo wysokimi rankingami

I miejsce zajął Bugalski Michał

II miejsce zajął Dobrowolski Henryk

III miejsce zajął Tyda Krzysztof

{phocagallery view=category|categoryid=39|limitstart=0|limitcount=5|pluginlink=1}

Dnia 28 kwietnia w naszej szkole odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju BRD.

W tym dniu, czyli 1 czerwca od dawien dawna, co roku w szkole jest radośnie, wesoło. Uczniowie od rana są pełni energii, a to za sprawą m.in. niespodzianek, jakie przygotowują dla nich dyrekcja, wychowawcy oraz rodzice. Tegoroczny dzień dziecka zaczął się od humorystycznego przedstawienia pt „Jak wyginęli Królewicze”, które przygotowali uczniowie z kółka teatralnego „Teatromani”. Jednak niespodziankom nie było końca. Tuż po inscenizacji radosne nastroje „ochłodziły” pyszne lody. Niektórzy „lodożercy”, mieli szczęście i wygrali kolejnego loda. Pełni energii poszczególne klasy przystąpiły do zawodów sportowych. Rywalizacja była zacięta, dopingowania ulubionych drużyn nie zabrakło. Także w klasach wychowawcy przygotowali dla swoich wychowanków różnego rodzaju gry, zabawy. Dopełnieniem radosnego dnia dziecka była słoneczna pogoda.

Wszystkiego najlepszego dzieciaki!

Jak co roku, włączyliśmy się w akcję promującą sprzątanie naszej planety. Wcześniej został ustalony harmonogram terenów dla poszczególnych klas. Sprzątali wszyscy uczniowie, począwszy od klas „0” do VI. W tym roku rozpoczęliśmy od ekologicznego przedstawienia przygotowanego przez szkolny zespół teatralny „Teatromani”.  „Kongresem Smogów”, bo taki tytuł był inscenizacji, młodzież została zachęcona do sprzątania Ziemi. Celem przewodnim „sztuki” było uświadomienie dzieciom, że jeżeli od najmłodszych lat nie będą dbać o środowisko, to fauna i flora będzie miała problemy, których być może nie da się odtworzyć. Cieszymy się, że biorąc udział w tego typu przedsięwzięciach, nasze dzieci uczą się szacunku do przyrody i chociaż w minimalnym stopniu przyczyniamy się do ratowania naszego środowiska. Jest to wspaniała lekcja przyrody i patriotyzmu.
{phocagallery view=category|categoryid=37|limitstart=0|limitcount=5|pluginlink=1}

27 maja w szkole odbyła się Majówka. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

{phocagallery view=category|categoryid=38|limitstart=0|limitcount=5|pluginlink=1}

5 kwietnia szóstoklasiści przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Kompetencji. Nasi uczniowie z klas VI również przystąpili w tym dniu do zmagania się z zadaniami, jakie przygotowało Ministerstwo.

Miejmy nadzieję, że wszystkim udało się dobrze rozwiązać zadania, bo przecież od września nauczyciele oraz uczniowie robili wszystko, by wiedzy w głowach tych ostatnich było dużo. Kto przespał 60 minut przeznaczonych na wykonanie poleceń, może mieć jedynie pretensje do siebie.