{phocagallery view=category|categoryid=436|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Pomimo wakacji uczniowie naszej szkoły nie próżnują i zdobywają sukcesy w turniejach szachowych. Dwójka uczniów – Paweł Janzen i Nikodem Paszki (IVb) w dniach od 09 do 16 lipca wzięli udział w Międzynarodowym Turnieju Szachowym w Kowalewie Pomorskim. Po tygodniu zmagań Paweł zajął 9 miejsce (na 40 zawodników) zdobywając 5,5 / 9,0 punktów, a Nikodem Paszki w swojej kategorii wiekowej zajął 6 miejsce (na 44 zawodników) zdobywając 6,0 / 9,0 punktów.

W sierpniu (od 05 do 08 sierpnia) Nikodem Paszki (IVb) wziął udział w Mistrzostwach Polski w Szachach Szybkich i Błyskawicznych we Wrocławiu. Uczeń naszej szkoły w ciągu 4 dni rozegrał 22 partie szachowe zdobywając na koniec mistrzostw w szachach szybkich 5,5 / 11,0 punktów oraz 5,0 / 11,0 punktów w szachach błyskawicznych.

Gratulujemy sukcesów!

{phocagallery view=category|categoryid=434|limitstart=0|limitcount=8|pluginlink=1}

27 czerwca to długo oczekiwany dla wszystkich uczniów dzień, ponieważ rozpoczął upragnione wakacje. To nagroda za ciężką pracę, czyli naukę przez 10 miesięcy. W szkole było gwarno, wesoło, a także niektórym zakręciła się łezka w oku. Wszyscy uczniowie odebrali swoje świadectwa. Jedni z czerwonym paskiem - wzorowe, inni zwykłe. Po mszy, uczniowie spędzili czas z wychowawcami w klasie, a potem nastąpiła część oficjalna na sali gimnastycznej. Ostatni dzwonek i....wakacje. Bezpiecznych wakacji kochani uczniowie! We wrześniu wróćcie wszyscy do szkoły wypoczęci, pełni sił i zapału do pracy!

W dniu 11 czerwca uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z pisarzem Wiesławem Drabikiem. Oto wrażenia uczniów:

Dzisiaj byliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kartuzach na spotkaniu z pisarzem i ilustratorem Wiesławem Drabikiem. Pisarz opowiadał o swoich książkach i zadawał nam rymowane zagadki. Spotkanie bardzo mi się podobało i jeśli będą organizowane w przyszłości, to chętnie wezmę w nich udział.

Agata Bielecka IIb

11 czerwca odbyło się spotkanie z panem Wiesławem Drabikiem. Jest on autorem 180 wierszy i bajek dla dzieci: „Uciekł niedźwiedź", „Bajka o smoku Kraku", „Ufoludek". Najbardziej podobały mi się zagadki, które zadawał pisarz. Odpowiedziałem na wiele z nich i dostałem nagrody. Najcenniejszą była książka z dedykacją autora.

Marcin Konkol IIb

Wczoraj poznaliśmy sławnego pisarza Wiesława Drabika. Pisarz wymyślał śmieszne rymowanki - „dla Karolinki co lubi upominki". Były też zagadki: np. Kto najwięcej odpowie dostanie książkę w nagrodę. Wygrał Marcin z IIb.

Karolina Mielewczyk IIa

Wycieczka do biblioteki była bardzo interesująca. Pan Wiesław Drabik jest autorem wielu książek dla dzieci. Napisał ich 180 – to bardzo dużo. Na końcu spotkania rozdawał autografy z dedykacjami dla dzieci.

Weronika Plichta IIa

{phocagallery view=category|categoryid=432|limitstart=0|limitcount=12|pluginlink=1}

W czwartek klasy szóste żegnały szkołę, w której uczyli się przez sześć lat, a szkoła żegnała szóstoklasistów. Na uroczysty apel przybyli zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciel Pani Burmistrz - p. Elżbieta Rejter oraz rodzice uczniów klas szóstych. Część artystyczna była pełna patosu, ppżegnań, podziękowań. Symbolicznym kwiatkiem oraz słowem ppdziękowali pedagogom za trud włożony w ich naukę. Na zakończenie dyrektor szkoły nagrodził uczniów, którzy szczególnie wyróżnili się w ciągu ostatnich trzech lat w nauce, sporcie oraz jako społecznicy.

 • sportowcem szkoły w roku szkolnym 2013/2014 został Jan Duda z 6c,
 • olimpijczykiem szkoły w roku szkolnym 2013/2014 został Łukasz Czaja z 6a,
 • społecznikiem szkoły w roku szkolnym 2013/2014 została Monika Miłejko z 6c,
 • prymusem szkoły w roku szkolnym 2013/2014 został Dawid Wica z 6b.

Nie tylko uczniowie zostali nagrodzeni. Dyrekcja szkoły wręczyła listy gratulacyjne rodzicom uczniów wzorowych oraz podziękowania za współpracę na rzecz klas i szkoły. Po części artystycznej przyszedł czas na "na pierwszy bal" .

{phocagallery view=category|categoryid=433|limitstart=0|limitcount=3|pluginlink=1}

17 czerwca uczniowie z klas IVb, VIa i VIc pojechały na wycieczkę szkolną do Łeby. Dzień był piękny i słoneczny, a to sprzyjało świetnym zabawom na plaży. Nasi uczniowie poczuli już wakacje, gdyż było morze, plaża, słońce. Dzieciaki grali w piłkę, opalali się, budowali zamki z piasku. Miłą niespodzianką dla uczestników wycieczki były lody dla ochłody. Smak i kolor do wyboru. Po kilku miło spędzonych godzinach w Łebie przyszedł czas na powrót. Ta wycieczka zapewne długo zostanie zapamiętana i wspominiana przez nasze dzieciaki. Koszt niewielki, a ile zabawy i radości!

{phocagallery view=category|categoryid=375|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

W kwietniu uczniowie klas szóstych pisali sprawdzian kończący szkołę podstawową. Po długich oczekiwaniach, w końcu poznali swoje wyniki. Radość dla większości była ogromna, ponieważ test napisali wyśmienicie! Jest to ogromna satysfakcja dla uczniów po sześciu latach nauki, jak i również dla nauczycieli, którzy ich uczyli.

Możemy się pochwalić tym, że średni wynik uczniów z naszej szkoły był wyższy od 77,2 % szkół w Polsce oraz wyższy od 78,8% szkół w woj. pomorskim. Średni wynik naszej szkoły lokuje się znacznie powyżej średniej gminy, powiatu, województwa i kraju, co od wielu lat świadczy o wysokim poziomie nauczania w naszej szkole.

Jeszcze raz gratulujemy Wam szóstoklasiści!

{phocagallery view=category|categoryid=430|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

"Woda – źródłem życia" – pod takim hasłem od marca do czerwca w szkole prowadzono kampanię edukacyjną „Studnia dla Południa - włącz i działaj na rzecz prawa do wody". Kampania prowadzona była w ramach programu "Pajacyk" pod patronatem Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH). Celem akcji było:

 • uświadomienie znaczenia wody w życiu codziennym
 • motywowanie do oszczędzania wody
 • ukazanie problemów z dostępem do wody pitnej, na przykładzie krajów afrykańskich Somalii i Sudanu Południowego.

W ramach kampanii prowadzono zajęcia edukacyjne podczas zajęć kółka przyrodniczego, podczas zajęć w świetlicy szkolnej, opublikowano artykuły w gazetce szkolnej. Przeprowadzono także wśród uczniów dobrowolną zbiórkę środków finansowych na budowę ujęć wodnych w Somalii.

Jednym z elementów akcji był szkolny konkurs na pracę plastyczną oraz na prezentację multimedialną. Prace poruszały temat oszczędzania wody, problem dostępu do wody w krajach słabo rozwiniętych, stosowanie wody w przemyśle i gospodarstwach domowych.

W konkursie plastycznym w kategorii klas I – II nagrody otrzymali: Hubert Macholla Ib, Zuzanna Stachowiak IIa, Agata Bielecka IIc; w kategorii klas III – IV nagrody otrzymali: Weronika Apostoł IVa, Izabela Lejkowska i Julita Niciejewska IVa, Zuzanna Jereczek IVb.

Pokaz prezentacji multimedialnych odbył się podczas apeli miesiąca w maju i czerwcu. Autorami zwycięskich prac byli:

 • klasa Va – Krzysztof Wica, Jakub Adamczyk, Szymon Bergański, Amelia Fijałkowska, Weronika Golnau, Mikołaj Janikowski, Aleksandra Makurat, Oliwer Wroniak;
 • klasa Vb – Damian Petta, Kacper Goitowski, Weronika Janikowska, Maksymilian Zarach;
 • klasa VIa – Julian Janicki;
 • klasa VIb – Artur Grądzki;
 • klasa VIc – Jan Duda.

Problem zanieczyszczeń wody oraz dostępu do niej przedstawiliśmy całej społeczności szkolnej podczas Kaszubskiej Majówki w przedstawieniu pt. "Woda – źródłem życia". Aktorami przedstawienia byli uczniowie z klasy IIIb. Słowa piosenki "SOS moja planeta ziemia woła Cię..." długo brzmiała w uszach uczestników festynu.

matematykaZbliżający się koniec roku szkolnego 2013/2014 zachęcił do podsumowania osiągnięć uczniów "Dwójki" w konkursach matematycznych.

28 marca 2014 roku w siedzibie Vistula University mieszczącym się w Warszawie przy ul. Stokłosy odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów w Polsce. Organizatorem konkursu było Międzynarodowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Meridian oraz Vistula University. Do etapu finałowego przystąpiło po 500 uczestników w każdej kategorii wiekowej. Naszą szkołę w kategorii klas szóstych reprezentował uczeń klasy VIb Artur Grądzki, który pomyślnie ukończył etap szkolny konkursu i został wytypowany do etapu finałowego i uzyskał swoim wynikiem tytuł finalisty. Konkurs trwał 120 minut. Test składał się z 30 zadań. Uczeń mógł uzyskać 120 pkt, lecz błędne odpowiedzi były punktowane ujemnie.

Dnia 16 maja o godz. 10:00 w Szkole Podstawowej w Prokowie, odbył się finałowy etap V Powiatowego Konkursu Matematycznego dla uczniów z klas IV - VI szkoły podstawowej. Do konkursu przystąpiło 144 uczniów z klas IV - VI z 48 szkół podstawowych w powiecie kartuskim. Uczniowie w ciągu 90 min rozwiązywali 6 zadań otwartych o podwyższonym stopniu trudności, za które można było uzyskać max 30 pkt. Szkołę reprezentowali:

 • Dawid Wica VIb – II miejsce indywidualnie
 • Jakub Szymichowski Vb – XII miejsce
 • Nikodem Paszki IVb – XII miejsce

Ostatecznie, reprezentacja szkoły wywalczyła III miejsce w gminie Kartuzy – tuż za Szkołą z Prokowa i Łapalic oraz IV miejsce w rankingu najlepszych szkół w powiecie, a Dawid Wica zajął indywidualnie II miejsce (z wynikiem 97%) wśród uczniów klas szóstych z powiatu kartuskiego.

Dnia 21 marca 2014 roku w naszej szkole odbył się Konkurs Matematyczny "Kangur 2014". Organizacją konkursu na terenie szkoły zajęły się p. J. Radomska i p. G. Mierska. Do konkursu przystąpiło ogółem 45 uczniów z klas II – VI. Uczestnicy konkursu pod nadzorem komisji rozwiązywali w ciągu 75 min test jednokrotnego wyboru. Bardzo dobre wyniki w konkursie osiągnęli:

 • Nikodem Paszki IVb – bardzo dobry wynik
 • Zofia Wolska IIIb – wyróżnienie
 • Agnieszka Marszk IIIb – wyróżnienie
 • Jakub Szymichowski Vb – wyróżnienie
 • Dawid Wica VIb – wyróżnienie
 • Łukasz Czaja VIa – wyróżnienie

W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie z klas IV - VI przystąpili do Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych, pod patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty. Do eliminacji szkolnych, które odbyły się w listopadzie 2013 roku przystąpiło 30 uczniów. "Dwójkę" na etapie rejonowym, który odbył się w styczniu 2014 w Kościerzynie, reprezentowali uczniowie: Łukasz Czaja VIa, Artur Grądzki VIb oraz Jan Duda VIc. Uczniowie Łukasz Czaja i Jan Duda zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego i ukończyli konkurs uzyskując tytuł Finalisty.

{phocagallery view=category|categoryid=431|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Dnia 09 czerwca o godz. 9:00 w Szkole Podstawowej Nr 2 w Kartuzach odbyła się piąta edycja powiatowej ligi piłki nożnej dla chłopców z klas V - VI. W lidze tej bierze udział osiem drużyn. Po piątym etapie w meczach grupowych rozegranych systemem „każdy z każdym" zajęliśmy 1 miejsce. Oto wyniki meczy naszej drużyny:

 • SP Stężyca - SP Nr 2 1:1
 • SP Nr 2 – SP Dzierżążno 4:0
 • SP Dzierżążno – SP Stężyca 1:2

Po rozegraniu wszystkich meczy reprezentacje zajęły poszczególne miejsca:

 1. miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Kartuzach
 2. miejsce - Szkoła Podstawowa w Stężycy
 3. miejsce - Szkoła Podstawowa w Dzierżążnie

Reprezentację naszej szkoły tworzyli następujący uczniowie:

 1. Duda Jan
 2. Korytowski Szymon
 3. Raczyński Paweł
 4. Czaja Łukasz
 5. Chlebba Michał
 6. Jandziński Łukasz
 7. Zarach Maksymilian
 8. Formela Kacper
 9. Marszk Antoni
 10. Goitowski Kacper
 11. Hirsz Gabriel
 12. Niklas Adam
 13. Zwara Patryk