Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach prezentują się do zdjęcia wraz z nauczycielem i uczniami z Czech.

W dniach 27 – 31 marca trójka nauczycieli ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach: p. Ewa Derbich, p. Justyna Plichta oraz p. Bartłomiej Kulwikowski, w ramach projektu ERASMUS+ odbyła pierwszą mobilność typu job shadowing do szkoły w miejscowości Zruč nad Sázavou w Czechach. Realizowali tam projekt "Matematyka Europejczyka – kreatywny nauczyciel kluczem do rozwijania kompetencji STEAM u uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi". Ideą wizyty była możliwość aktywnego obserwowania realnej pracy szkoły od środka. A co za tym idzie obserwacja pracy nauczycieli, funkcjonowania całej szkoły, a także obserwacja zajęć, procesu dydaktyczno – wychowawczego oraz poznania systemu edukacji w Czechach.

Mobilność rozpoczęła się od prezentacji placówki oraz zapoznania się z kadrą nauczycieli. Następnie nauczyciele zostali oprowadzeni po ogromnym budynku, który ocieplały ekspozycje prac uczniowskich umieszczone na ścianach korytarzy oraz na poręczach schodów. Nauczyciele mieli okazję zobaczyć sale lekcyjne, zaplecze pedagogiczne, laboratoria, warsztaty, salę komputerową, kuchnię, bazę sportową – salę gimnastyczną oraz liczne boiska na zewnątrz, a także bibliotekę szkolną i szkolny sklepik. Obserwowali zajęcia począwszy od przedszkola, zajęć świetlicowych, klas edukacji wczesnoszkolnej po klasy 4 – 9 i były to m.in. lekcje matematyki, języka czeskiego, robotyki, biologii, informatyki, geografii, przyrody, języka angielskiego, wychowania fizycznego, zajęcia świetlicowe, kulinarne oraz zajęcia artystyczne. W niektórych z nich brali aktywny udział razem z uczniami. Dodatkowo poznali funkcjonowanie prywatnej szkoły artystycznej działającej w budynku szkoły. Znajdowała się tam świetnie wyposażona sala teatralna, wokalna, instrumentalna, taneczna oraz plastyczna.

Wizyta w czeskiej szkole była świetną okazją do dzielenia się dobrymi praktykami oraz wymianą doświadczeń. Nasi nauczyciele wzbogacili swój warsztat pracy o nowe metody i formy nauczania. Zwiększyli swoje kompetencje pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz zapoznali się z tym jak włączać elementy edukacji włączającej w pracy szkoły. Dodatkowo rozwinęli i podnieśli swoje kompetencje językowe i komunikacyjne, a także poznali kulturę, historię i tradycję Czech oraz zasmakowali regionalnych potraw. W ramach programu kulturowego podziwiali piękno czeskich zabytków i miasteczek takich jak: Zruč nad Sázavou, Kutna Hora oraz Praga. Takie wyjazdy to również doskonałe źródło inspiracji do podejmowania nowych działań, pracy nad własnym rozwojem zawodowym oraz nabywania nowych umiejętności i wzbogacenia wiedzy. Jedno jest pewne, gościnność i serdeczność naszych przyjaciół z Czech na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Dziękujemy Základní škola Zruč nad Sázavou za współpracę!