{phocagallery view=category|categoryid=124|limitstart=0|limitcount=5|pluginlink=1}

Od wielu lat szkoła w Wilanowie organizuje konkurs gazetek szkolnych. My bierzemy w nim aktywny udział. Raz tylko byliśmy poza podium. W tym roku odnieśliśmy również sukces zajmując III miejsce. Gratulujemy całej redakcji gazetki sukcesów!

{phocagallery view=category|categoryid=122|limitstart=0|limitcount=3|pluginlink=1}

Dnia 30 maja 2012 r. w Szkole Podstawowej w Koloni odbył się VI Turniej Matematyczny dla klas III. To tam spotkali się trzecioklasiści z ośmiu szkół powiatu kartuskiego. Celem turnieju było wykazanie się przez uczniów umiejętnościami matematycznymi przy rozwiązywaniu zadań matematycznych oraz zagadek i zadań logicznych, rozwijanie zainteresowań matematycznych oraz kształtowanie nawyku zdrowej rywalizacji podczas zabaw z matematyką. W skład reprezentacji wchodziło po dwóch uczniów z każdej szkoły. Naszą szkołę reprezentował Dawid Fierka z klasy IIIa i Dominik Konkol z klasy IIIb. To oni zwyciężyli w eliminacjach szkolnych. Razem do turnieju przystąpiło 16 uczestników. Po miłym powitaniu przez panią dyrektor najlepsi matematycy przystąpili do rozwiązywania zadań testowych. Po ich wykonaniu dzieci zostały losowo podzielone na czteroosobowe zespoły i uczestniczyły w zespołowych zabawach matematycznych. Nasi przedstawiciele choć nie zostali mistrzami matematyki, to wykazali wysokie umiejętności logicznego myślenia. Dominik Konkol otrzymał w turnieju wyróżnienie. Serdecznie mu gratulujemy!

{phocagallery view=category|categoryid=123|limitstart=0|limitcount=5|pluginlink=1}

XIII Szachowy Otwarty Integracyjny Turniej o „Puchar Stolema" pod honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka odbył się w dniach 09-10.06.2012 roku w naszej szkole. W sali gimnastycznej zjawiło się 60 sympatyków królewskiej dyscypliny – szachów z wielu miejscowości województwa. Otwarcie Turnieju zaszczyciły osoby zaprzyjaźnione ze szkołą oraz pełniące odpowiedzialne stanowiska we władzach gminy oraz samorządu województwa pomorskiego. Turniej został rozegrany w 5 grupach:

 • turniej A - zawodnicy z rankingami => 1800, tempo gry 10 minut na zawodnika, turniej rozegrany systemem 2 kołowym,
 • turniej B - zawodnicy z rankingami 1400 - 1600, tempo gry 60 minut na zawodnika, turniej rozegrany systemem szwajcarskim,
 • turniej C - zawodnicy z rankingami 1100 - 1250, tempo gry 30 minut na zawodnika, turniej rozegrany systemem kołowym,
 • turniej D - zawodnicy z rankingami 1000, tempo gry 30 minut na zawodnika, turniej rozegrany systemem szwajcarskim,
 • turniej E - zawodnicy rocznik 2004 i młodsi, tempo gry 15 minut na zawodnika, turniej rozegrany systemem szwajcarskim,

W turniejach B, C, D szachiści walczyli o podwyższenie kategorii szachowych. Dzięki fantastycznej umiejętności przestawiania figur, a przede wszystkim wysokiej koncentracji i grze w ramach zasady fair play 14 zawodnikom udało się poprawić swoje rankingi i podnieść kategorie, zdobywając wyższe od tych z którymi przystąpili do turnieju szachowego. Liczny udział renomowanych szachistów, uzyskanie tak wspaniałych rezultatów przez wielu zawodników, są wynikiem wieloletniej, ofiarnej pracy działaczy UKS "Mat", doskonałej organizacji cyklicznych imprez szachowych promujących sport szachowy w środowisku i miasto Kartuzy jako ośrodek sportu szachowego w województwie. Wyniki w poszczególnych kategoriach przedstawiają się następująco:

Turniej A:

 1. Bugalski Michał, Zawisza Kolbudy
 2. Kotłowski Tomasz, Ormuzd Kartuzy
 3. Tyda Krzysztof, MKSŁ Konradia Gdańsk
 4. Panek Tadeusz, MKSŁ Konradia Gdańsk
 5. Żełajtys Baltazar, TKKF Rzemyk Gdynia
 6. Wicikowska Agata, TKKF Rzemyk Gdynia

Turniej B, dziewczęta:

 1. Jellonnek Matylda,
 2. Rakowska Paulina,

Turniej B, chłopcy:

 1. Sieniek Łukasz,
 2. Banach Jakub,
 3. Bałachowski Damian,
 4. Sosnowski Szymon,
 5. Brzoskowski Dawid,
 6. Kwidziński Jakub,

Turniej C, dziewczęta:

 1. Blok Agnieszka, SP 5 Kartuzy
 2. Karczewska Julia, SP 1 Kartuzy
 3. Frankowska Nikola, Grzybno

Turniej C, chłopcy:

 1. Bruski Kacper, UKS "Mat" Kartuzy
 2. Dembicki Karol, TKKF Rzemyk Gdynia
 3. Mazur Piotr, UKS "Mat" Kartuzy
 4. Pasion Antoni, TKKF Rzemyk Gdynia
 5. Grzywacz Łukasz, TKKF Rzemyk Gdynia

Turniej D, dziewczęta:

 1. Beyer Beata, UKS "Mat" Kartuzy
 2. Myszk Paulina, UKS "Mat" Kartuzy

Turniej D, chłopcy:

 1. Szparaga Krzysztof, UKS "Mat" Kartuzy
 2. Szmidtke Kamil, SP Pępowo
 3. Sikora Patryk, Kiełpino
 4. Kulas Kacper, UKS "Mat" Kartuzy
 5. Mazur Krzysztof, UKS "Mat" Kartuzy
 6. Markowski Jan, UKS "Mat" Kartuzy

Turniej E, dziewczęta:

 1. Drywa Kinga, TKKF Rzemyk Gdynia
 2. Idczak Aleksandra, TKKF Rzemyk Gdynia

Turniej E, chłopcy:

 1. Banach Karol, UKS Korona Gdańsk
 2. Ślusarczyk Szymon, UKS Korona Gdańsk
 3. Konkol Szymon, Ormuzd Kartuzy
 4. Łobaczewski Hubert, TKKF Rzemyk Gdynia
 5. Kopp - Ostrowski Jakub, UKS "Mat" Kartuzy
 6. Hebanowski Marek, TKKF Rzemyk Gdynia
 1. Karczewska Julia, SP 1 Kartuzy
 2. Frankowska Nikola, Grzybno
{phocagallery view=category|categoryid=118|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Uczennice naszej szkoły Weronika Skwierawska i Donata Jeśmiętowicz z klasy Vc zostały za swoje prace plastyczne nagrodzone w Słupsku w Regionalnym Konkursie Plastycznym – „Znane i nieznane miejsca mojego regionu" pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.

Komisja konkursowa w składzie:

 1. Wioletta Miś przewodnicząca komisji - nauczyciel plastyki w Gimnazjum nr 2 w Słupsku
 2. Anna Brochocka - historyk sztuki, pracownik Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
 3. Wanda Kowalik - instruktor z pracowni plastyki MDK w Słupsku i nauczyciel plastyki w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Słupsku

wyłoniła spośród 643 prac plastycznych (z 61 szkół) z woj. zachodniopomorskiego i woj. pomorskiego, 57 najlepszych:

 • klasy I - III szkoły podstawowej – 8 nagród i 8 wyróżnień
 • klasy IV - VI szkoły podstawowej – 11 nagród i 14 wyróżnień
 • klasy I - III gimnazjum – 9 nagród i 7 wyróżnień

Weronika została laureatką, a Donata otrzymała wyróżnienie. Dziewczynki namalowały piękne prace przedstawiające nasz region – „Muzeum Kaszubskie w Kartuzach” i „Dom do góry nogami w Szymbarku”. Jednocześnie Weronika została dodatkowo specjalnie wyróżniona za swoją pracę przez Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Słupsku. Cieszy nas fakt, że doceniono talent naszych uczennic, które nie tylko zaprezentowały zdolności plastyczne, ale również promowały naszą „małą ojczyznę” Kaszuby. Serdecznie gratulujemy!

{phocagallery view=category|categoryid=121|limitstart=0|limitcount=5|pluginlink=1}

Moc śmiechu, ogromna ilość kuponów, w których do zdobycia były ukryte nagrody niespodzianki, a także niesamowicie duża ilość uczestników – tak można po krótce podsumować tegoroczną Kaszubską Majówkę w Dwójce. 1 czerwca w Szkole Podstawowej Nr 2 w Kartuzach odbyła się już poraz czwarty. Ten festyn rodzinny na stałe wpisał się do kalendarza plenerowych spotkań w naszej szkole i cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów, rodziców i nauczycieli oraz przyjaciół szkoły. Na szczęście i tym razem pogoda dopisała i wszystko odbyło się zgodnie z programem. Uroczystego otwarcia imprezy dokonała pani dyrektor szkoły Danuta Milewczyk.
Swoje talenty zaprezentowali zarówno najmłodsi, jak i najstarsi uczniowie naszej szkoły. Mali artyści włożyli w swoje występy wiele pracy, radości, entuzjazmu i humoru. Było to prawdziwe „uczniowskie show na majową nutę". Zespół taneczno – wokalny „Słunôszka" przedstawił najpopularniejsze tańce kaszubskie z przyśpiewkami, a szkolny zespół teatralny „Świetliki" przyciągnął uwagę najmłodszych spektaklem w języku kaszubskim - „Piękna i bestia".
Wszystkie popisy dzieci (układy taneczne, piosenki, gra na gitarze) były ich własnymi pomysłami i propozycjami przygotowanymi pod czujnym okiem wychowawców. Publiczność zachwycił układ choreograficzny pięciolatków do muzyki Enio Maricone - żuczki, bączki i zajączki zbudzone z zimowego snu przez leśną wróżkę. Letnie rytmy „Samby" i „Waka Waka" porywały do wspólnej zabawy, a piosenka „Eurokoko" zagrzała do piłkarskiej rywalizacji drużyny rodziców i nauczycieli. Po zaciętej walce wynik spotkania rozstrzygnęły rzuty karne. Kibice zagrzewali do boju zawodników i już poczuliśmy smak zbilżających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej.
Profesjonalną oprawę muzyczną i nagłośnienie tego rodzinnego święta zawdzięczamy panu Waldemarowi Formela i współpracy z Centrum Kultury Kaszubski Dwór. Nie zabrakło też atrakcji dla miłośników sportu. Konkurs przeciągania liny, drugie mistrzostwa „dwójki" w rzucie beretem wzbudziły wiele emocji i humoru. Ciekawą propozycją dla całych rodzin był konkurs malowania kredą po asfalcie, a dla najmłodszych prawdziwą frajdą było malowanie twarzy. Jak co roku, wielką radość, z okazji Dnia Dziecka, sprawił Komendant Powiatowej Straży Pożarnej Edmund Kwidzyński, przysyłając wóz strażacki. Dzieci mogły spróbować swoich sił w „gaszeniu pożaru" oraz oglądać panoramę Kartuz z wysokości. Wielką atrakcją i nowością była też jazda na skuterze, dzięki panu Filipowi Formella wielu uczniów miała możliwość po raz pierwszy spróbować tej sztuki.
Kaszubska Majówka to nie tylko występy, ale również dobre kaszubskie jadło. Grochówka, kaszubski „kuch", chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz wata cukrowa dopełniły klimatu tej rodzinnej biesiady. Nad całością organizacji czuwały Joanna Kupper oraz Joanna Jereczek.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy poprzez swoją pracę i zaangażowanie sprawili, że IV Kaszubska Majówka w „Dwójce" była po raz kolejny wspaniałą, środowiskową imprezą, popularyzującą nasz region, kulturę kaszubską oraz artystyczne talenty wielu uczniów.

{phocagallery view=category|categoryid=119|limitstart=0|limitcount=5|pluginlink=1}

Dnia 22 maja 2012 r. w naszej szkole odbył się zewnętrzny sprawdzian OBUT 2012. Podstawowym celem Ogólnopolskiego Badania Umiejętności Trzecioklasistów jest umożliwienie szkole otrzymania dodatkowych informacji o poziomie wiadomości i umiejętności posiadanych przez uczniów kończących klasę trzecią oraz materiałów mogących stać się podstawą do refleksji nad sposobem funkcjonowania szkoły i sposobami doskonalenia jej codziennej praktyki. W naszej placówce do sprawdzianu przystąpiło 55 uczniów, którzy pisali część polonistyczną i matematyczną. Mamy nadzieję, że ciężka, trzyletnia praca dzieci i nauczycieli przyniesie oczekiwane rezultaty.

{phocagallery view=category|categoryid=120|limitstart=0|limitcount=5|pluginlink=1}

Dzień Dziecka upłynął w naszej w miłej, przyjemnej i wesołej atmosferze. Jak co roku nasze dzieci otrzymały słodką niespodziankę. Dodatkowymi atrakcjami były zawody sportowe w różnych dyscyplinach i kategoriach. W tym dniu wszyscy byli wygranymi. W klasach uczniowie dodatkowo ćwiczyli szare komórki w różnych grach planszowych.

Niektóre klasy (IVc, IVa) poszły do Biblioteki Dziecięcej i Czytelni na zajęcia dydaktyczne. Miejsce w którym byli, przybliżyła im o kolejny krok wiedzę z zakresu czytelnictwa i naszego regionu. Miła atmosfera sprzyjała pracy i zabawie. Czas szybko płynął a poszukiwacze informacji pracowali zacięcie i z wielkim zaangażowaniem. Pogoda próbowała spłatać nam figla w postaci deszczu, ale uczniowie rozdmuchali ciemne chmury i opadu nie było.

Uczniowie klas IV uczący się języka kaszubskiego w dniu 19 maja odwiedzili Muzeum Kaszubskie. Z okazji Jubileuszu złożyli dyrektorowi muzeum panu Norbertowi Maczuis wiązankę gorących życzeń od całej Braci Uczniowskiej naszej szkoły. Następnie wraz z dyrektorem zwiedzili Muzeum Kaszubskie i skorzystali z wielu ciekawych atrakcji, które w tym dniu czekały na gości, np.:

 • Przymierzali średniowieczne zbroje
 • Uczyli się strzelać z łuku i walczyć mieczem
 • Oglądali mundury żołnierzy polskich i niemieckich oraz broń z okresu Kampanii Wrześniowej 1939
 • Obejrzeli w języku kaszubskim zabawny spektakl ,,Mikolajk” wykonaniu rówieśników ze szkoły podstawowej z Borzestowa
 • Słuchali piosenek kaszubskich kapeli ,,Kazik”
 • Degustowali regionalne potrawy
 • Odbyli przejażdżkę bryczką ulicami Kartuz.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że zwiedzanie Muzeum Kaszubskiego w tym dniu długo pozostanie w ich pamięci.