Uczniowie - uczestnicy XI Multimedialnego Konkursu Języka Angielskiego "The World of English" siedzą przy komputerach i rozwiązują zadania konkursowe.

W ostatni czwartek 23 maja w naszej szkole odbył się niezwykły konkurs językowy, który przyciągnął młodych miłośników języka angielskiego z powiatu kartuskiego. XI Multimedialny Konkurs Języka Angielskiego "The World of English" zgromadził jedenastu utalentowanych uczniów z klas siódmych i ósmych, którzy rywalizowali o tytuł najlepszego znawcy Wielkiej Brytanii oraz literatury angielskiej. Organizatorkami konkursu były p. Lidia Jończak oraz p. Dorota Klasa. Konkurs miał formę testu online i został podzielony na dwie główne części. Pierwsza z nich dotyczyła wiedzy o Wielkiej Brytanii, gdzie uczestnicy musieli wykazać się znajomością kultury, historii oraz geografii tego kraju. Druga część skupiła się na analizie przeczytanej lektury, która była wcześniej zadana uczestnikom. Poziom rywalizacji był niezwykle wysoki, a uczestnicy wykazali się nie tylko doskonałą znajomością języka angielskiego, ale również wiedzą kulturową. Jury miało trudne zadanie, aby wybrać najlepszych spośród tak uzdolnionych uczniów.

Na zakończenie konkursu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki, a zwycięzcy – nagrody ufundowane przez wydawnictwo Macmillan, które mają ich zachęcić do dalszego rozwijania swoich pasji językowych. Konkurs "The World of English" pokazał, że nauka języka angielskiego może być nie tylko obowiązkiem szkolnym, ale również fascynującą przygodą, która otwiera drzwi do poznawania nowych kultur i literatury.

Laureatami tegorocznej edycji zostali:

kategoria – klasy 7:

  1. miejsce – Kacper Dawidowski z SP 5 Kartuzy
  2. miejsce – Agata Wiśniewska z SP 2 Kartuzy
  3. miejsce – Aleksandra Krefta z SP Grzybno

kategoria – klasy 8:

  1. miejsce – Konrad Złoch z SP 5 Kartuzy
  2. miejsce – Karol Wiśniewski z SP Grzybno
  3. miejsce – Nadia Peek z SP 1 Kartuzy

Gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję konkursu!

8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Tym dniem rozpoczął się też tydzień bibliotek, który trwał do 15 maja. Dzieci z oddziałów zerowych pamiętały o tym święcie i dlatego złożyły wizytę Pani Monice, naszej szkolnej Pani Bibliotekarce. Dzieci składały życzenia i wręczały laurki, a Pani Monika z uśmiechem zaprosiła nas do tego magicznego miejsca. Pani Monika przeczytała bajkę dzieciom, oprowadziła je po bibliotece. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególne zainteresował ich dział dla dzieci. Wszystkim przedszkolakom spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały i komentowały. Otrzymały pamiątkową kolorowankę i słodki upominek na koniec wizyty. Przedszkolaki z wielką radością gościły w bibliotece szkolnej.

Uczniowie z klas ósmych siedzą przy stolikach na sali gimnastycznej podczas egzaminu ósmoklasisty.

Nasi uczniowie, jak wszyscy ósmoklasiści w Polsce, w dniach od 14 do 16 maja przystąpili po raz pierwszy do ważnego egzaminu, który otworzy im drogę do wybranych szkól średnich. Uczniowie w kolejności zdawali: język polski, matematykę oraz język angielski i język rosyjski. Jak zawsze, pierwszy dzień budził najwięcej emocji. Kolejne dni były spokojniejsze. No cóż, jedni byli zadowoleni, inni rozczarowani zadaniami z poszczególnych przedmiotów. Jedni mówili, że był łatwy egzamin, inni, że trudny.

Z języka polskiego pytania oparte były o lekturę "Kamienie na szaniec", a motywem było pomaganie. Matematyka podzieliła uczniów, co do trudności zagadnień. Jedni mówili, że był podejrzanie łatwy, a inni wyrazili niezbyt optymistyczne prognozy na temat swoich końcowych wyników "...jeśli zdobędę 35% to góra" – powiedział uczeń z klasy 8b. Nadmienić należy, że każdy egzamin przebiegał zgodnie z procedurami, nie było żadnych incydentów i wszyscy uczniowie naszej szkoły do niego przystąpili.

Moi kochani ósmoklasiści! Na wyniki przyjdzie Wam poczekać, aż do 3 lipca, a do tego czasu aplikujcie do wybranych szkól z nadzieją, że spełnią się Wasze oczekiwania. A tak zapewne będzie.

Dziewczęta z grupy sportowej "Dwójka na Medal" prezentują się do zdjęcia przed wyjazdem na Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w czwórboju lekkoatletycznym.

5 miejsce naszych dziewcząt z Grupy Sportowej "Dwójka na Medal" z dorobkiem 1191 pkt. to wczorajszy rezultat Mistrzostw Województwa Pomorskiego w czwórboju lekkoatletycznym. Tak wysoka lokata to kolejny duży sukces naszych uczennic – Martyny Kryszewskiej, Martyny Glinieckiej, Antoniny Koszałka, Wiktorii Wiczkowskiej, Oksany Klein, Zuzanny Gruba. Warto dodać, że 5 z 6 naszych zawodniczek to uczennice z klasy 5, tym bardziej wszyscy są dumni z Waszego debiutu w tego typu imprezie.

Kalina Szostek z klasy 8a stoi na podium podczas regat JAPA CUP w Pucku.

W miniony weekend 11 – 12 maja odbyły się w Pucku regaty JAPA CUP inaugurujące sezon windsurfingowy w Polsce. Zawodnicy ścigali się w różnych klasach i kategoriach wiekowych. Były to pierwsze tegoroczne regaty zaliczane do Pucharu Polski. W klasie IQFoil w kategorii juniora młodszego wystartowała Kalina Szostek, uczennica klasy 8a. Regaty rozgrywane były tym razem przy bardzo słabym wietrze. W ciągu dwóch dni regatowych w klasach foilowych czyli w klasach desek z hydroskrzydłem udało się rozegrać jedynie po 2 wyścigi slalomowe. Kalina zajęła w swoich wyścigach odpowiednio 1 i 3 miejsce i dzięki temu wygrała pierwsze krajowe regaty tego sezonu. Brawo!!!

Kolejne windsurfingowe regaty Pucharu Polski już za 2 tygodnie w Krynicy Morskiej.

Uczniowie kółka żeglarskiego płyną łódką przy przystani w Brodnicy Górnej.

W naszej szkole realizujemy zajęcia kółka żeglarskiego, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów klas 1 i 2. Przez cały rok szkolny młodzi żeglarze uczestniczyli w teoretycznych zajęciach żeglarskich, zdobywając wiedzę na temat żeglarstwa, bezpieczeństwa na wodzie oraz podstawowych zasad pływania. Od maja rozpoczęliśmy praktyczne zajęcia na przystani w Brodnicy Górnej, gdzie uczniowie mają okazję wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów, nasi młodzi żeglarze uczą się manewrowania łodzią, węzłów żeglarskich oraz zasad współpracy na pokładzie. To wyjątkowa przygoda, która nie tylko rozwija umiejętności żeglarskie, ale także kształtuje charakter, uczy odpowiedzialności oraz pracy w zespole. Dziękujemy wszystkim instruktorom za ich zaangażowanie i pasję, a rodzicom za wsparcie i zaufanie.

Życzymy naszym młodym żeglarzom wielu bezpiecznych i pełnych wrażeń rejsów!

Drużyna dziewcząt i chłopców podczas gminnych i powiatowych etapów w czwórboju lekkoatletycznym prezentuje się do zdjęcia.

W miniony poniedziałek na stadionie w Kartuzach odbył się gminny i jednocześnie powiatowy etap rywalizacji w czwórboju lekkoatletycznym, czyli drużynowych zawodów sportowych podczas których trzeba pokonać 4 konkurencje: bieg na 60m, bieg na 600m, skok w dal i rzut piłeczką palantową. Każdy członek zespołu walczy o jak najlepszy wynik, który przeliczany jest na punkty wg tabel wielobojowych. Skład naszej 6 osobowej debiutującej w tego typu zawodach drużyny w pięknym stylu wygrał oba etapy i 20 maja będzie reprezentować nasz powiat na szczeblu wojewódzkim w Chojnicach.

Gratulacje dla Martyny Kryszewskiej, Martyny Glinieckiej, Antoniny Koszałka, Oksany Klein, Wiktorii Wiczkowskiej, Zuzanny Gruba oraz rezerwowej Leny Bartwickiej – Król. Cały zespół to oczywiście członkinie naszej Grupy Sportowej "Dwójka Na Medal". Zespół uzyskał znakomity wynik 1209 pkt. Warto dodać, że wszystkie dziewczęta wygrały obie konkurencje biegowe 60m i 600m w swoich seriach z jednocześnie najlepszymi wynikami całych zawodów. Martyna Kryszewska skoczyła najdalej w konkurencji skoku w dal – 4,47 oraz najlepszy rezultat na 60m – 8,8. Antonina Koszałka oraz Wiktoria Wiczkowska osiągnęły świetne rezultaty na 600m, odpowiednio 1:49,60 oraz 1:49,90.

To nie koniec dobrych wiadomości. Bowiem nasza kolejna młoda drużyna, tym razem chłopców składająca się głównie z uczniów klas 4 i 5, także członków Grupy Sportowej zajęła w tych zawodach na szczeblu gminnym trzecie miejsce. Chłopcy wystartowali w składzie: Bartosz Dunst (znakomity i najlepszy wynik zawodów na 1000m – 3:14,6), Aleksander Kreft, Jakub Sieniek, Damian Richert, Gabriel Czaja i Aleksander Reszka.

Ogromne gratulacje dla całej drużyny oraz Trenerów, Dominiki i Karola Nowakowskich. Życzymy wszystkim powodzenia!

Uczniowie klasy 2c prezentują się do zdjęcia podczas wycieczki do Sea Parku w Sarbsku.

20 maja klasy 2b i 2c wybrały się na wycieczkę do parku rekreacyjno – edukacyjnego, Sea Park w Sarbsku. Park ten jest  połączeniem wiedzy, zabawy i nowoczesnych technologii, dzięki którym dzieci miały możliwość  poznania fauny i flory podwodnego świata. Głównym punktem wyjazdu były wspaniałe pokazy treningu oraz karmienia fok szarych i pospolitych, które można spotkać w Morzu Bałtyckim. Ponadto podziwialiśmy kotiki południowoamerykańskie oraz uchatki kalifornijskie. Dodatkowo uczniowie spacerowali między wielkimi modelami różnych ryb i ssaków morskich w ich naturalnych rozmiarach. Odwiedzili morskie kino, Muzeum Marynistyczne oraz Park Miniatur Latarni Morskich. Zwiedzili Wrak na Wspak oraz spędzili czas na zabawie w Gaju Małego Pirata z labiryntami oraz Parku Zręcznościowo – Linowym Małego Pirata.

To był wspaniale spędzony czas, o czym świadczyły szczere uśmiechy na twarzach małych, morskich odkrywców.

Dzieci z oddziału przedszkolnego (zerówka 03) siedzą na dywanie i głaszczą świnkę.

10 maja dzieci z naszych oddziałów zerowych przywitały wyjątkowych gości. Odwiedził nas zgrany duet pies terapeutyczny Saba i prosiaczek Duduś wraz ze swoją opiekunką i terapeutką panią Małgorzatą Grotha z "Cztery łapy i ja".

Zajęcia ze zwierzętami mają pozytywny wpływ na sferę emocjonalną. Obecność zwierzaków przede wszystkim rozładowuje napięcie i oddala sytuacje stresowe oraz tłumi agresję, a także wspomaga empatię i poczucie obowiązku. Dziecko podczas zajęć świetnie się bawi, a ponadto czuje się ważne i potrzebne. Animaloterapia ponadto, zmniejsza nadwrażliwość na bodźce dotykowe, wspomaga koncentrację, buduje nawyk cierpliwości i wyrozumiałości.

Pani Małgosia przeprowadziła zabawy edukacyjne z elementami zooterapii. Dzieci chętnie współpracowały podczas zabawy z psem i prosiaczkiem. Podczas zajęć praktycznych nasze przedszkolaki utrwaliły wiedzę dotyczącą właściwego traktowania czworonożnych przyjaciół, dowiedziały się na czym polega pozycja żółwia podczas ataku groźnego psa, miały też okazję nakarmić czworonożnych gości. Serdecznie dziękujemy Pani Małgosi i jej sympatycznym czworonożnym przyjaciołom za wizytę.