Uczeń biorący udział w zajęciach "Algorytmika i programowanie" rozwiązuje zadania podczas gry w "Scottie Go! EDU".

Pierwszy cykl zajęć grupy algorytmicznej za nami! Uczniowie z klas 7 uczestniczący w zajęciach "Algorytmika i programowanie" przez pierwsze tygodnie roku szkolnego uczyli się programowania w środowisku Scottie Go! EDU.

Zbieranie części zamiennych rozrzuconych na wszystkich kontynentach to zadania dla uczniów zawarte w aplikacji Scottie Go! EDU która służy również do zeskanowania rozwiązania ułożonego z bloczków. Po zainstalowaniu aplikacji na urządzeniu, uczeń wybiera zadanie i układa program z bloczków, który jest jego rozwiązaniem (to programowanie aktywności Scottiego). Następnie skanuje ułożone bloczki wykonując zdjęcie lub rejestrując wideo. Scottie wykona na ekranie ułożony program. Każdy program rozpoczyna się od bloczka START i kończy bloczkiem KONIEC. Między nimi uczeń wstawia bloczki z poleceniami, z których część wymaga dodania parametru, np. ilości kroków, które bohater musi pokonać. Bloczki umożliwiają również wchodzenie w interakcje z dodatkowymi postaciami i obiektami. Jeśli program został ułożony poprawnie i Scottie wykona zadanie w aplikacji to na ekranie pojawią się 3 gwiazdki. Jeżeli na ekranie pojawią się 2 lub 1 gwiazdka, oznacza to, że program należy zoptymalizować. Aplikacja informuje o nieprawidłowym rozwiązaniu zadania i zachęca do jego poprawy aby przejść na kolejny poziom.

Dobra zabawa połączona z nauką programowania to doskonały pomysł na podnoszenie kompetencji informatycznych oraz zdobywania wiedzy niezbędnej do odkrywania kolejnych języków programowania.

Dzieci z oddziału przedszkolnego wykonują pracę plastyczną nt. Pluszowego Misia.

25 listopada swoje święto obchodzi obecny od zawsze, miękki, puchaty Pluszowy Miś. Nie jest to zwykła zabawka, jest przyjacielem, towarzyszem w świecie beztroskiej zabawy, powiernikiem tajemnic, ukochaną maskotką na dobre i na złe. Dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych wzięły udział w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia, żeby pokazać jak ważna dla każdego dziecka jest ta maskotka. Wszyscy przynieśli do przedszkola swoją przytulankę. W tym wesołym dniu na dzieci czekało również wiele atrakcji. Zostały zaproszone do zabawy ze swoimi misiami, poznały najsłynniejsze misie z bajek, dowiedziały się także jak nazywają się dzicy bracia naszych misiów, wykonały prace plastyczne, których głównym bohaterem był miś. Dzieci były szczęśliwe, że mogły pokazać swoich pluszowych przyjaciół kolegom i koleżankom. To był dzień pełen uśmiechu i świetnej zabawy.

Zastępca Burmistrza Kartuz p. Sylwia Biankowska, dyrektor szkoły p. Piotr Kloczkowski oraz członkini komisji oceniającej prezentuje się do zdjęcia z jedną z uczestniczek konkursu czytania po kaszubsku.

W dniu 22 listopada w naszej szkole odbyły się gminne eliminacje X Regionalnegò Kònkùrsu Dlô Czëtińców "Méster Bëlnégò Czëtaniô". Celem konkursu była przede wszystkim popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej oraz rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim. Konkurs był świetną okazją do doskonalenia żywego słowa, a także umiejętności posługiwania się językiem naszych dziadków. Uczestnicy musieli wykazać się niezwykłą umiejętnością interpretacji tekstu. Eliminacje gminne odbyły się w sześciu kategoriach wiekowych. Do konkursu przystąpili uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz osoby dorosłe z całej gminy. Wszystkim wystąpieniom uważnie przysłuchiwało się jury w składzie: Jolanta Czerwińska, Kazimiera Socha i Maria Sikora. Jurorzy wybierając najlepszych zwracali uwagę na czystość i poprawność wymowy, prawidłowe akcentowanie w obrębie wyrazów i większych całości składniowych, melodię wymowy, swobodę wypowiedzi i naturalność posługiwania się językiem. Po przesłuchaniu wszystkich uczestników wybrali najlepszych:

Kategoria klas I – II

 • 1 miejsce – Michał Stark
 • 2 miejsce – Marcel Ciechanowski
 • 3 miejsce – Lidia Miłosz
 • wyróżnienie – Amelia Kunikowska

Kategoria klas III – IV

 • 1 miejsce – Łucja Tutkowska
 • 2 miejsce – Agata Piekarska
 • 3 miejsce – Anna Lewańczyk
 • wyróżnienie – Rozalia Węsiora

Kategoria klas V – VI

 • 1 miejsce – Olga Wolańska
 • 2 miejsce – Amelia Piekarska
 • 3 miejsce – Kinga Piask
 • wyróżnienie – Klaudia Czylkowska

Kategoria klas VII – VIII

 • 1 miejsce – Zuzanna Sieniek
 • 2 miejsce – Maja Kreft

Kategoria – szkoły ponadpodstawowe

 • 1 miejsce – Oliwia Daleka
 • 2 miejsce – Wiktoria Cybula
 • 3 miejsce – Zofia Butowska
 • wyróżnienie – Michalina Stenka

Kategoria osoby dorosłe

 • 1 miejsce – Karolina Serkowska – Sieciechowska
 • 2 miejsce – Maciej Grajkowski
 • 3 miejsce – Wiktoria Biernat

Laureaci otrzymali, ufundowane przez Burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, statuetki oraz albumy promujące Kartuzy. Natomiast część nagród książkowych ufundowała p. Bożena Mielewczyk z księgarni Sezam. Uroczystego wręczenia nagród dokonała p. Sylwia Biankowska zastępczyni Pana Burmistrza.

Laureaci 1 i 2 miejsca z każdej kategorii będą reprezentować gminę Kartuzy podczas eliminacji powiatowych, które odbędą się 5 grudnia w Centrum Kultury "Spichlerz" w Żukowie.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w eliminacjach powiatowych!

Dzieci z oddziału przedszkolnego (4 - latki) wraz z wychowawczynią oraz p. higienistką stomatologiczną prezentują się do zdjęcia na tle planszy "Dbamy o nasze zęby".

24 listopada młodsze dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w warsztatach edukacyjnych pt. "Dbamy o nasze zęby i zdrowe odżywianie". Zajęcia zostały przeprowadzone przez wykwalifikowaną higienistkę stomatologiczną – Panią Kristine. W pierwszej części zajęć dzieci poznały zasady zdrowego żywienia, przypomniały sobie również, jak ważną rolę dla zdrowia i organizmu każdego człowieka spełniają warzywa, owoce oraz woda. Korzystając z modelu szczęki, pani higienistka zademonstrowała dzieciom sposób prawidłowego czyszczenia zębów, aby były czyste i zdrowe. Następnie Pani Kristine opowiedziała nam o ważnej pracy higienistki stomatologicznej i stomatologa, wykonywanych przez nich zabiegach leczniczych zębów. W dalszej części zajęć przedszkolaki miały okazję poznać i obejrzeć różne przedmioty służące do utrzymywania czystości zębów, a także inne narzędzia stomatologiczne wykorzystywane w pracy dentysty. Największe zainteresowanie u dzieci wzbudziły narzędzia stomatologiczne, kontakt z nimi z pewnością pozwolił im na przełamywanie obaw i lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Po części teoretycznej każda z grup przeszła do zajęć praktycznych, podczas których przedszkolaki mogły sprawdzić swoje umiejętności dokładnego szczotkowania oraz nitkowania na przygotowanych przez Panią higienistkę pomocach edukacyjnych. Dzięki tej niezwykle ciekawej i pouczającej lekcji już każdy przedszkolak wie, jak należy dbać o zęby i jak je myć.

Pani Kristine serdecznie dziękujemy za pięknie przygotowane warsztaty oraz cenne wskazówki, które na pewno wykorzystamy w praktyce.

Uczeń Franciszek Zaborowski (1b) prezentuje się do zdjęcia z dyplomem i nagrodą jaką otrzymał w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Bezpieczna droga – znam zasady ruchu drogowego".

Franciszek Zaborowski uczeń z klasy 1b został wyróżniony w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Bezpieczna droga – znam zasady ruchu drogowego" 2023 w kategorii 0 – 1. Na tegoroczny konkurs wpłynęły prace z 17 szkół z powiatu kartuskiego. Gratulujemy Frankowi wiedzy o ruchu drogowym, pomysłowości, a przede wszystkim talentu. Życzymy dalszych sukcesów!

W czwartek 23 listopada rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Laurka dla Biblioteki Szkolnej". Uczestnikami konkursu były dzieci z oddziałów przedszkolnych z naszej szkoły. Na konkurs wpłynęły 33 piękne i pomysłowe prace. Zadanie polegało na wykonaniu pracy plastycznej w formacie A4 zgodnej z tytułem konkursu. Celem konkursu było Świętowanie Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, twórcze i aktywne pobudzanie wolnego czasu dzieci, rozwijanie wyobraźni plastycznej oraz promowanie talentów plastycznych dzieci. Jury postanowiło wyróżnić prace:

Kategoria wiekowa – dzieci 3, 4 i 5 – letnie:

 1. miejsce – Iga Konkol
 2. miejsce – Yeseniia Nikulenko
 3. miejsce – Melania Stencel

Kategoria wiekowa – dzieci 6 – letnie:

 1. miejsce – Otylia Zdrojewska
 2. miejsce – Urszula Trzebiatowska
 3. miejsce – Kaja Stencel

Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie zostały nagrodzone. Gratulujemy!

Dyrektor szkoły pasuje ołówkiem dzieci z oddziału przedszkolnego (3 - latki).

"Dziś jest nasze pasowanie.
Są tu nasze drogie Panie.
Już od dzisiaj przyrzekamy,
że przedszkole pokochamy.
Co dzień bawić się będziemy
i jedzonko ładnie zjemy,
i uśmiechem powitamy,
przychodzące po nas mamy."

Dnia 22 listopada odbyła się jedna z pierwszych ważnych uroczystości w życiu naszych maluszków z oddziału przedszkolnego 3 – latków, Pasowanie na Przedszkolaka! Dzieci oficjalnie zostały przyjęte do grona przedszkolaków naszej szkoły. Dzieci pięknie zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazały się wielką odwagą występując przed tak sporą widownią. Złożyły uroczyste przyrzeczenie oraz otrzymały upragnione i zasłużone upominki. Gratulujemy serdecznie i życzymy wszystkim dzieciom szczęśliwych chwil spędzonych w murach naszego przedszkola!

Dnia 23 listopada my uczniowie z klasy 3b wybraliśmy się na bardzo ciekawą i udaną wycieczkę do Gdańska. Program wyjazdu był bardzo bogaty i niezwykle interesujący. Pierwszym punktem naszej podróży była wizyta w Nowym Ratuszu i spotkanie z włodarzami miasta. Nowy Ratusz  to siedziba Rady Miasta Gdańska. Tam bardzo ciepło i miło przywitał nas zastępca Prezydenta Miasta Gdańska p. Piotr Kryszewski w towarzystwie p. Wioletty Krewniak dyrektorki Biura Rady Miasta Gdańska. Zaproszono nas do najważniejszych sal obiektu. Najpierw odwiedziliśmy salę obrad, w której zapadają ważne decyzje dotyczące miasta Gdańska oraz poznaliśmy  zasady funkcjonowania Prezydium Rady Miasta. Każdy z nas mógł zadać pytanie, zasiąść na miejscu radnych oraz wcielić się w rolę przedstawicieli Prezydium Rady Miasta. Przez chwilę mogliśmy poczuć się jak ważne osobistości, które decydują o różnych przedsięwzięciach podejmowanych w Gdańsku. Zwiedziliśmy również przepiękną Salę Herbową, w której są udzielane śluby. Wizyta w tym wyjątkowym miejscu i spotkanie z włodarzami miasta Gdańska było niezwykłym doświadczeniem dla każdego z nas, które z pewnością długo zapadnie nam w pamięci.

Kolejnym punktem naszej wyprawy była wizyta w Wielkiej Fabryce Elfów. Tam czekało na nas mnóstwo  niespodzianek. Z pomocą Elfów musieliśmy sprostać różnym zadaniom, które zostały nam wyznaczone. Głównym i najważniejszym zadaniem było odnalezienie sań Św. Mikołaja. Na naszej drodze poszukiwań stanęło mnóstwo różnych aktywności oraz przeszkód. Pokonując reniferowy tor przeszkód musieliśmy wykonać polecenia, które wyznaczył nam Elf Stolarz, Pisarz, Malarz, Logistyk, Podróżnik. Po wielu trudnościach oraz zmaganiach udało nam się odnaleźć zagubione sanie i spotkać się ze św. Mikołajem. Tam każdy z nas mógł wyjawić swoje marzenia oraz poprosić go o upragnione prezenty.

Wycieczka do Gdańska była niezwykle udanym i pełnym wrażeń wyjazdem!

Uczniowie - wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu "Serce" prezentują się do zdjęcia przed Domem Pomocy Społecznej w Kobysewie.

15 listopada z okazji Dnia Seniora oraz Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, uczniowie wraz z opiekunkami Szkolnego Koła Wolontariatu SERCE odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Kobysewie, aby przekazać jego mieszkańcom słodkości: ciasta, rogale, ciasteczka, mufinki własnego wypieku oraz laurki wykonane przez pozostałych uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach. Czas spędzony w gronie seniorów oraz pracowników placówki upłynął w radosnej i miłej atmosferze. Wizyta ta dostarczyła wszystkim wiele pozytywnych emocji, a dla naszych wolontariuszy była to prawdziwa lekcja empatii i szacunku dla osób starszych i schorowanych. Podziękowania należą się również wszystkim rodzicom uczniów za pomoc i zaangażowanie w przeprowadzeniu akcji.