- Szczegóły
- Iwona Łukowicz
Z dumą informujemy, że dzieci z oddziału przedszkolnego "Pszczółka Maja" wzorowo zrealizowały Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "SensoSmyki". Celem Projektu jest dostarczenie dzieciom przedszkolnym i szkolnym, oraz ich wychowawcom i rodzicom narzędzi i inspiracji, które będą zachętą do wielozmysłowego poznawania i odkrywania świata oraz wpłyną na harmonijną pracę układu nerwowego dzieci poprzez odpowiednią stymulację zmysłów oraz będą sprzyjały rozwojowi mowy. Dzięki udziałowi w projekcie mieliśmy okazję wziąć udział w czterech wyzwaniach, po jednym na każdą porę roku. Jesienią pokonaliśmy na boso ścieżkę sensoryczną z darów jesieni. Zimą towarzyszyły nam szalone zabawy na śniegu. Wiosną uczestniczyliśmy w interesujących warsztatach pszczelarskich, a latem ze smakiem zajadaliśmy lody.
Cieszymy się z możliwości uczestnictwa w projekcie i zabawy towarzyszącej przy jego realizacji!
- Szczegóły
- Andrzej Karczewski
Tak jak w poprzednich latach, w roku szkolnym 2023 / 2024 w "Dwójce" realizowany był projekt wychowawczo – edukacyjny "Szachy – przygodą Twojego życia", którego autorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach "Copernicus". Projekt miał na celu zmotywowanie dzieci do większej aktywności intelektualnej, zwiększenie integracji w grupie rówieśniczej oraz promowanie zdrowego stylu życia. Udział w zajęciach umożliwił wykształcenie u dzieci nawyków systematycznego uczestnictwa w różnorodnych formach własnego doskonalenia się, co jest kluczowe w procesie kształcenia i wychowania. Projekt ułatwił także nawiązywanie kontaktów z innymi uczestnikami oraz sprzyjał budowaniu właściwych relacji w grupie rówieśniczej. Zajęcia odbywały się od marca do czerwca 2024 roku. W czerwcu zorganizowany został turniej szachowy, w którym udział wzięli uczniowie uczestniczący w zajęciach projektowych. Wręczenie pucharów i dyplomów odbyło się 21 czerwca, w dniu zakończenia roku szkolnego. Oto wyniki turnieju:
- 1 miejsce – Tomasz Stolc (3a)
- 2 miejsce – Paweł Sieniek (4a)
- 3 miejsce – Jakub Mański (1a)
- 4 miejsce – Wiktor Zientarski (2a)
- 4 miejsce – Antoni Kowalczuk (2a)
- 5 miejsce – Marta Szymanowska (4a)
- 6 miejsce – Piotr Tutkowski (1a)
- 7 miejsce – Adrian Scheibe (3a)
- 8 miejsce – Mikołaj Kurat (2a)
- 9 miejsce – Igor Dunst (3a)
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za zaangażowanie! Projekt "Szachy przygodą Twojego życia" był doskonałą okazją do zdobycia wiedzy, umiejętności i kompetencji w zakresie myślenia, uczenia się, komunikowania się, współpracy oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. Zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach naszego projektu!
Zadanie publiczne jest realizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy.
- Szczegóły
- Dorota Klasa
W ostatnią środę roku szkolnego klasy czwarte wybrały się na wycieczkę do Farmy Alexa w Charbrowie. Miejsce położone koło Łeby to pierwszy w Polsce tematyczny rolniczy Park Edukacji i Rozrywki. Na 10 hektarach znajduje się ponad 50 atrakcji dla dzieci. Uczniowie mieli okazję poznać historię, tradycje wsi i rolnictwa Polski, a także rozbudowaną część kultury kaszubskiej. Wycieczka na Farmę Alexa była niezapomnianą przygodą pełną cudownych wspomnień i uśmiechów.
- Szczegóły
- Andrzej Karczewski
Od lutego 2024 realizowaliśmy projekt "Tenis stołowy ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu". Projekt ten, którego autorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach "Copernicus", miał na celu zmotywowanie dzieci do większej aktywności fizycznej, zwiększenie integracji w grupie rówieśniczej oraz promowanie zdrowego stylu życia. Ponadto, zajęcia miały zachęcić dzieci do większego zaangażowania w aktywność fizyczną oraz promować współpracę i budowanie więzi w grupie rówieśniczej. Kształtowanie nawyków systematycznego uczestnictwa w zajęciach ruchowych przez całe życie jest kluczowe w procesie kształcenia i wychowania.
Podsumowaniem realizacji projektu był Turniej Tenisa Stołowego, który odbył się 18 czerwca, a wręczenie pucharów oraz dyplomów nastąpiło 19 czerwca, podczas pożegnania absolwentów szkoły. Oto wyniki turnieju:
- miejsce – Szymon Gadzewski (8b)
- miejsce – Julian Stech (8b)
- miejsce – Laura Wróbel (6b)
- miejsce – Stefan Pryczkowski (8b)
- miejsce – Igor Gadzewski (8b)
- miejsce – Jakub Gackowski (8b)
- miejsce – Stanisław Kobiela (8b)
- miejsce – Kacper Kaczorowski (8b)
Realizacja projektu przyniosła szereg korzyści, takich jak rozwój wiedzy oraz umiejętności w zakresie myślenia, uczenia się, komunikowania, współpracy i działania. Dzieci nauczyły się, jak ciekawie i aktywnie spędzać czas wolny, a także nawiązywać kontakty oraz budować właściwe relacje w grupie rówieśniczej. Projekt "Tenis stołowy ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu" to doskonała inicjatywa, która pozwoliła uczniom na rozwijanie swoich pasji, aktywne spędzanie czasu wolnego oraz naukę ważnych umiejętności społecznych. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy powodzenia w przyszłych edycjach naszego projektu!
Zadanie publiczne jest realizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy.
- Szczegóły
- Agnieszka Mierska
18 czerwca klasy pierwsze odwiedzili Panowie Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Łapalic. Na początek był pokaz sztucznego oddychania na specjalnym manekinie, następnie zostało zaprezentowane całe wyposażenie wozu strażackiego. Dzieci mogły z bliska oglądać wozy strażackie, łódkę ratowniczą i sprzęt pożarniczy. Wysłuchały również opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, dowiedziały się, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112, a także zasady bezpieczeństwa podczas letnich wakacji. Przez chwilę wszystkie dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi strażacy przymierzając hełm, wsiadając do wozu strażackiego i łódki ratowniczej czy lejąc wodę.
Dziękujemy strażakom za przybycie do naszej szkoły oraz bardzo ciekawą i pouczającą lekcję.
- Szczegóły
- Kinga Kołecka - Konkol
Uczniowie klas piątych mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych zajęciach technicznych, które łączą dwa ważne aspekty: troskę o środowisko i promocję zdrowego stylu życia. W ramach tych zajęć, dzieci tworzyły prace z recyklingu oraz przygotowywały zdrowe potrawy pod hasłem "Zdrowie na talerzu". Pod okiem nauczyciela, uczniowie z zapałem przystąpili do tworzenia niezwykłych dzieł z materiałów recyklingowych. Kartony, butelki plastikowe, puszki – to tylko niektóre z surowców, które zyskały drugie życie w rękach młodych artystów. Powstały różnorodne prace: od dekoracji, poprzez praktyczne pojemniki, aż po kreatywne zabawki. Uczniowie, biorąc udział w tych zajęciach, uczą się nie tylko praktycznych umiejętności, ale także odpowiedzialności ekologicznej. To ważne, aby już od najmłodszych lat kształtować świadomość dotyczącą ochrony środowiska.
Drugim kluczowym elementem zajęć technicznych było przygotowywanie zdrowych posiłków. Pod hasłem "Zdrowie na talerzu" uczniowie uczyli się, jak komponować zbilansowane i pożywne potrawy, które są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Podczas zajęć dzieci przygotowywały m.in. kolorowe sałatki warzywne, pełnoziarniste kanapki oraz zdrowe przekąski z warzyw. Promowanie zdrowego odżywiania wśród dzieci jest niezwykle ważne. Dzięki zajęciom, uczniowie nie tylko uczą się, jak przygotować zdrowe jedzenie, ale także dowiadują się, dlaczego warto dbać o swoją dietę. Poznają podstawy zbilansowanej diety, znaczenie poszczególnych składników odżywczych i zasady zdrowego stylu życia.
Zajęcia techniczne w klasach piątych to doskonały przykład, jak można łączyć naukę z praktycznymi umiejętnościami i edukacją ekologiczną. Dzięki tym zajęciom, uczniowie uczą się, jak dbać o środowisko i swoje zdrowie, co z pewnością zaprocentuje w ich dorosłym życiu.
- Szczegóły
- Lidia Jończak
W miniony poniedziałek 17 czerwca uczniowie klasy 7a wybrali się na wycieczkę integracyjną do urokliwej miejscowości Żuławka. Dzień pełen atrakcji i niespodzianek okazał się nie tylko doskonałą okazją do wspólnej zabawy, ale również szansą na zacieśnienie więzi między uczniami. Już na samym początku wycieczki uczestnicy wzięli udział w różnorodnych zajęciach ruchowych, które miały na celu nie tylko poprawę kondycji fizycznej, ale także budowanie współpracy w grupie. Ćwiczenia integracyjne, takie jak elementy musztry, strzelanie z łuku, chodzenie na nartach biegowych czy konkurencje drużynowe, sprawiły, że uczniowie mogli lepiej poznać siebie nawzajem i doskonalić umiejętności współpracy. Następnie, pełni entuzjazmu i energii, wszyscy wyruszyli na poszukiwanie ukrytego skarbu w lesie. To zadanie nie tylko rozwijało umiejętności logicznego myślenia, ale także umożliwiło uczniom zbliżenie się do siebie. Po intensywnym dniu, wycieczka zakończyła się ogniskiem, podczas którego wszyscy uczestnicy mogli odpocząć, opowiadać sobie swoje wrażenia oraz delektować się pieczoną kiełbaską i ziemniakami. Uczniowie wrócili do domu zadowoleni i pełni wrażeń. Wyjazd do Żuławki okazał się nie tylko doskonałą okazją do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim wyjątkową okazją do budowania relacji i tworzenia wspólnych wspomnień.
- Szczegóły
- Małgorzata Badowicz
19 czerwca klasy ósme uczestniczyły w uroczystej akademii z okazji ukończenia szkoły podstawowej. Hasłem przewodnim były słowa "Już czas...". W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: wiceburmistrz Kartuz p. Sylwia Biankowska, ks. proboszcz Piotr Krupiński, przewodnicząca Rady Rodziców p. Natalia Gronda oraz rodzice uczniów klas ósmych. Oczywiście była dyrekcja, nauczyciele i przedstawiciele klas siódmych. Część artystyczna składała się z treści przepełnionej humorem szkolnym oraz były chwile wzruszenia i patosu. Nie zabrakło podziękowań dla dyrekcji, nauczycieli i rodziców. Piosenka wyśpiewana przez Agatę Wolską, utwory zagrane przez Zosię Szuman i te śpiewane przez wszystkich uczniów, wybrzmiały pięknymi dźwiękami i słowem. Ogólnie uczniowie stanęli na wysokości zadania, ciesząc wszystkich na sali tym, co przygotowali. Po części artystycznej zaprezentowali w sposób ciekawy oraz interesujący swój wyjazd zrealizowany w ramach projektu ERASMUS+ "Zielone kroki po Europie". Opowiedzieli jak spędzili czas w Czechach oraz czego się nauczyli. W dalszej części były przemówienia dyrekcji, zaproszonych gości. Wręczono nagrody "Dwójki". Tytuł prymusa i olimpijczyka otrzymał Piotr Wesołowski. Natomiast tytuł sportowca otrzymała Kalina Szostek, zaś tytuł społecznika przypadł Lenie Ciechanowskiej. Również zostały wręczone podziękowania dla rodziców uczniów za ich pomoc na rzecz klasy i szkoły, a także listy gratulacyjne dla tych rodziców, których dzieci otrzymały świadectwa z wyróżnieniem.
Cóż "szczęśliwej drogi już czas". Jesteście dobrze przygotowani do dalszego etapu edukacyjnego. My będziemy Was dobrze wspominać, pamiętajcie o naszej szkole. Powodzenia!
- Szczegóły
- Andrzej Karczewski
W dniach 15 – 16 czerwca 2024 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej Nr 2 "Copernicus" zorganizowało kolejny turniej szachowy – XXV Otwarty Szachowy Turniej o "Puchar Stolema". Zawody sportowe w kartuskiej "Dwójce" zgromadziły ponad 70 uczestników z całego województwa pomorskiego, w tym reprezentantów z Borowiec, Chwaszczyna, Gdańska, Gdyni, Kartuz, Kiełpina, Lęborka, Mirachowa, Sianowa, Sierakowic, Staniszewa i Żukowa. Turniej rozpoczął się w sobotę uroczystym otwarciem, podczas którego organizatorzy przywitali wszystkich uczestników oraz ich rodziny. Podczas otwarcia obecna była radna sejmiku województwa pomorskiego p. Danuta Rek. W atmosferze pełnej entuzjazmu i sportowej rywalizacji, zawodnicy rozpoczęli swoje zmagania przy szachownicach. Partie były rozgrywane na wysokim poziomie, a uczestnicy wykazywali się nie tylko umiejętnościami strategicznymi, ale także wyjątkową koncentracją i determinacją. Zawodnicy rywalizowali w różnych kategoriach, co pozwoliło na wyrównane szanse i zaciętą walkę o zwycięstwo. Była to doskonała okazja dla młodych szachistów, aby sprawdzić swoje umiejętności w starciu z rówieśnikami z innych miejscowości. Emocji nie brakowało, a każda partia była pełna napięcia i niespodziewanych zwrotów akcji. Podczas turnieju panowała przyjazna atmosfera, a uczestnicy oraz kibice mieli okazję wymienić się doświadczeniami i nawiązać nowe znajomości. W przerwach między rundami zawodnicy mogli odpocząć, zrelaksować się i podzielić wrażeniami z rozegranych partii. Wszyscy uczestnicy rozegrali swoje partie zgodnie z zasadami fair play, co jest nieodzownym elementem każdej szachowej rywalizacji. Po zakończeniu wszystkich rund, nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i pucharów. Najlepsi szachiści otrzymali pamiątkowe puchary, dyplomy, atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz nagrody finansowe. Turniej o "Puchar Stolema" okazał się nie tylko wspaniałą okazją do sportowej rywalizacji, ale także do promocji szachów jako gry rozwijającej umiejętności strategicznego myślenia, cierpliwości i koncentracji.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, dziękujemy za udział i zaangażowanie, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów na szachownicy!
Oto wyniki:
Grupa Open
- miejsce Bartosz Przedpełski (KKS Ormuzd Kartuzy)
- miejsce Sylwester Mański (Kartuzy)
- miejsce Damian Mański (Kartuzy)
- miejsce Piotr Dembicki (Gdynia)
Grupa B ranking 1600, chłopcy
- miejsce Adam Tutkowski (WKS Flota Gdynia) norma na II kategoria szachowa
- miejsce Tomasz Boschke (Strefa Kultury Chwaszczyno)
- miejsce Tomasz Stolc (KKS Ormuzd Kartuzy)
Grupa C ranking 1250 – 1400, dziewczęta
- miejsce Adriana Zielińska (KKS Ormuzd Kartuzy)
- miejsce Marta Szymanowska (SP2 Kartuzy)
Grupa C ranking 1250 – 1400, chłopcy
- miejsce Kacper Kaczorowski (SP2 Kartuzy) norma na III kategoria szachowa
- miejsce Ksawery Foks (SP Kiełpino) norma na III kategoria szachowa
- miejsce Andrzej Kiezik (Strefa Kultury Chwaszczyno)
- miejsce Mateusz Krause (Mirachowo)
- miejsce Julian Stech (SP2 Kartuzy)
Grupa D ranking 1000 – 1200, dziewczęta
- miejsce Michalina Ryś- Klara (MDK Gdynia) norma na IV kategoria szachowa
- miejsce Magdalena Rybakowska (Kartuzy) norma na V kategoria szachowa
- miejsce Lidia Kożyczkowska (SP Kiełpino) norma na V kategoria szachowa
- miejsce Anastazja Pukaluk (SP2 Kartuzy) norma na V kategoria szachowa
- miejsce Agata Trocka (SP Staniszewo)
- miejsce Berenika Brylowska (SP2 Kartuzy) norma na V kategoria szachowa
- miejsce Wiktoria Woscholska (SP2 Kartuzy)
Grupa D ranking 1000 – 1200, chłopcy
- miejsce Marcel Urasiński (Gdańsk) norma na IV kategoria szachowa
- miejsce Dawid Lewiński (Sierakowice) norma na IV kategoria szachowa
- miejsce Antoni Kowalczuk (SP2 Kartuzy)
- miejsce Radosław Matusiak (Gdynia) norma na IV kategoria szachowa
- miejsce Łukasz Lewiński (Sierakowice) norma na IV kategoria szachowa
Pełne wyniki z turniejów znajdują się na stronie www.chessarbiter.com.
Najmłodszymi uczestnicy turnieju byli Piotr Tutkowski i Jerzy Tomaszewski.
Życzymy sukcesów w kolejnych startach na turniejach szachowych!
Zadanie publiczne jest realizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy.